Koncert Cantate Deo w Legnicy

W niedzielę 27 października 2013 roku w Ewangelickim Kościele Marii Panny w Legnicy odbył się koncert zatytułowany Cantate Deo. Koncert ten zakończył tegoroczny sezon organowy w Legnicy. Przy organach zasiadł legnicki muzyk Marek Fronc, który jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz w Legnickim Studium Organistowskim. Ponadto wystąpił Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury, a gościem specjalnym była solistka Adrianna Ferfecka, studentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka wielu konkursów w Polsce i za granicą.

Koncert miał przede wszystkim przybliżyć tematykę, która każdego roku pod koniec października w Kościele Ewangelickim staje się dominująca. Chór wykonał pieśni związane z działalnością Marcina Lutra oraz tych wszystkich, na których dzieło Reformacji wywarło swój wpływ. Nie zabrakło oczywiście hymnu naszego Kościoła „Warownym grodem jest nasz Bóg”, a koncert zakończyła znana wszystkim pieśń „Amazing grace”- Cudowna Boża łaska w solowym wykonaniu Adrianny Ferfeckiej.

Po raz kolejny miło było widzieć legnicki kościół wypełniony po brzegi i wielkie zadowolenie ze strony słuchaczy. Niedzielny koncert był z pewnością drugim, po wrześniowym występie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” bezcennym świadectwem ewangelickiej tożsamości i wyjścia naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności, podkreślając tym samym dzieło Reformacji, które w Legnicy rozpoczęło się w 1521 roku i jego echo wybrzmiewa do dziś.

ks. Jerzy Gansel

Dodaj komentarz