Kościoły Pokoju otrzymały dotacje

Wniosek parafii ewangelickiej w Świdnicy otrzymał najwyższą ze wszystkich ocenę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacje 750 tys. zł dla Świdnicy i 300 tys. zł dla Jawora zostaną przeznaczone na renowację Kościołów Pokoju wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO.

O pieniądze z ministerialnej puli na ratowanie zabytków walczyło kilka tysięcy parafii, instytucji i prywatnych właścicieli z całego kraju. Dotacje otrzyma niespełna jedna piąta z nich. Do podziału była kwota niemal identyczna jak w roku 2012 – około 80 milionów złotych.

Najwyżej ze wszystkich złożonych wniosków została oceniona aplikacja Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ze Świdnicy na kolejny etap renowacji zabytkowego cmentarza z XVII wieku (300 tys.). Parafia otrzymała także środki na gruntowną renowację XVII-wiecznego ołtarza w Kościele Pokoju (450 tys.)

To dla nas ogromna radość – mówi proboszcz Waldemar Pytel. – Od wielu lat dotacje z ministerstwa kultury przyczyniają się do ratowania najcenniejszych zabytków z kompleksu placu Pokoju. To także największe środki, jakie w Polsce można pozyskać na renowacje.  Do tej pory dzięki ministerialnemu wsparciu uratowaliśmy dzwonnicę, udało się zmienić przestarzałą instalację elektryczną w Kościele Pokoju, a przed rokiem zostały odrestaurowane dwa cenne nagrobki, brama wjazdowa i ambona.

W 2013 roku w Kościele Pokoju odrestaurowany zostanie ołtarz. – Pozornie wygląda dobrze, ale konserwator, pracujący przy renowacji ambony nie zostawił wątpliwości, że stan jest fatalny. Pieniądze nie wystarczą na wszystko, co planowaliśmy, ale pozwolą wykonać najpilniejsze prace – dodaje ksiądz Pytel.

Ołtarz powstał z okazji setnej rocznicy kościoła w 1752 roku, zbudowany przez Gottfrieda Augusta Hoffinana i mistrza ciesielskiego Grunwaldu. Wystrój ołtarza w 1753 roku ukończył malarz świdnicki Johann Caspar Kolewe. Niewykluczone, że na konserwatorów będą czekały niespodzianki. Szczególnie ciekawi są, czy uda się dotrzeć do pierwotnej kolorystyki.

Również Kościół Pokoju w Jaworze otrzymał dotację w wysokości 300 tys. zł na renowację dwóch lóż i apsydy.

Środków nie przyznano na konserwację zamknięcia nawy głównej i balustrad w rzymskokatolickiej katedrze świdnickiej, na renowacje kościoła rzymskokatolickiego w Strzelcach Świdnickich i na pałac w Stanowicach.

źródło: swidnica24.pl

Dodaj komentarz