Konferencja EuCuComm 2019

Szanowni Państwo,

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na konferencję European Culture Commonwealth – EuCuComm 2019 – Europejska Wspólnota Kultury 2019 (www.EuCuComm.eu), która odbędzie się na Zamku Czocha w okolicach Lubania (Dolny Śląsk, Polska) w dniach 4-6 września 2019 roku.

Konferencja EuCuComm 2019 ma na celu umożliwienie zrozumienia wzajemnych relacji pomiędzy wydarzeniami historyczno-społecznymi oraz będącą ich odbiciem sztuką, w tym architekturą, poprzez przedstawienie różnych punktów widzenia na procesy kształtujące współczesne wyobrażenie o szeroko pojętym dziedzictwie kulturowym Europy.

Głównym tematem wiodącym tegorocznej edycji EuCuComm 2019 są kościoły graniczne i ucieczkowe. Doskonałym przykładem przenikania się i uzupełniania wzajemnych relacji i wpływów na skalę europejską jest teren historycznego pogranicza Śląsko-Saksońsko-Czeskiego, w znaczącej mierze pokrywającego się z dzisiejszym układem granic Polsko-Czesko-Niemieckich, oraz rozgrywające się na nim wydarzenia i ich odzwierciedlenie w sztuce. Kościoły graniczne i ucieczkowe, historia ich powstania i przekształceń są znakomitym przykładem wzajemnego sprzężenia relacji czynników materialnych i niematerialnych, mających wpływ na różny ich odbiór przez im współczesnych oraz dzisiejszych mieszkańców terenów pogranicza i Górnych Łużyc.

Program naukowy obejmie atrakcyjne wykłady plenarne i zostanie podzielony na sesje tematyczne z różnych dziedzin badawczych. Konferencja jest otwarta dla architektów, inżynierów, badaczy, konserwatorów sztuki, studentów i wszystkich zainteresowanych zabytkami i dziedzictwem kulturowym. Celem jest uczynienie konferencji ekscytującym wydarzeniem naukowym i społecznym.

Oficjalnym językiem konferencji będą: język polski, niemiecki i angielski, językiem publikacji zaś język angielski. Ostateczny termin nadsyłania abstraktów to 25 marzec 2019. Wszystkie abstrakty i artykuły muszą być napisane w języku angielskim i w jednostkach metrycznych (SI). Każdy zarejestrowany uczestnik będzie mógł wygłosić jedną prezentację.

Konferencja odbędzie się na średniowiecznym Zamku Czocha. Zamek został wzniesiony w 1241 roku jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim. Po II Wojnie Światowej zamek przechodził różne koleje losu. Od września 1996 roku publicznie dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny. Zabudowania zamku zostały wykorzystane przy kręceniu kilku filmów.

Serdecznie zapraszamy do rozpowszechnienia tej informacji każdemu, kto mógłby być zainteresowany taką tematyką konferencji.

Zapraszamy do dołączenia do nas w tym międzynarodowym wydarzeniu, aby dyskutować i wymieniać się spostrzeżeniami na temat najnowszych osiągnięć i wyzwań, przed którymi stoimy wszyscy w badaniach lub praktyce zawodowej w tej dziedzinie.

Prosimy o regularne sprawdzanie strony internetowej konferencji www.EuCuComm.eu, celem uaktualniania informacji. Kontakt z organizatorami za pośrednictwem e-mail: office@EuCuComm.eu

Czekamy na Państwa na Zamku Czocha

 

Z poważaniem

Komitet Organizacyjny EuCuComm 2019

ks. Cezary Królewicz – Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lubaniu

Krzysztof Ałykow – Śląski Oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków

Dodaj komentarz